Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik Rehabilitasyon
Ortopedik rehabilitasyon, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında özelleşmiş bir alt birim olup kas ve iskelet sistemindeki bir çok hastalığın tedavisinde tetkik ve teşhise dayalı, bilimsel yaklaşımlarla tedavi seçenekleri sunar. Ortopedik rehabilitasyon tıbbı veya cerrahiyi gerektiren kas ve iskelet sistemine ait tüm ortopedik vakalar da kısa veya uzun bir rehabilitasyon programıdır. Cerrahi girişimi gerektiren ortopedik tedavilerde cerrahi öncesi ve sonrası olarak iki ayrı tedavi oluşturulur.

Ortopedik rehabilitasyon uygulaması ile hastanın iskelet yapısındaki bozukluklar nedeniyle kaybedilen vücut işlevini geri kazandırmak yada iyileştirmektir. Amaç, yapılan tedavi sonucunda hastayı eski sağlıklı haline en yakın şekle getirmek, işine ve mesleğine geri döndürmek, tekrar üretici pozisyona getirmek ve başkasına bağımlı olmadan yaşamasını sağlamaktır.

Ortopedik rehabilitasyonu yapılacak hasta tedaviyi yapan ortopedi uzmanının görüşü alınarak fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapist tarafından değerlendirildikten sonra hastaya özel rehabilitasyon programı hazırlanır.Rehabilitasyon süreci hastanın rehabilitasyon potansiyeli, tedaviye katkısına göre fizyoterapistle bire bir çalışarak belirlenir.

Menü