Çocuklarda Zeka Seviyesi Tespiti

Çocuklarda Zeka Seviyesi Tespiti

HER ÇOCUK ÖZELDİR !

Çocuklar geleceğe ışık tutan aynalardır, geleceği şekillendirecek olan çocuklara doğru tutumlarla ve bilinçli bir şekilde yaklaşmak gerekir. Her çocuk özeldir ve her çocuğun yetenekleri birbirinden farklıdır. Çocuk yeteneklerini açığa çıkarmaya çalışırken en doğru şekilde yönlendirme yapmak çok önemlidir.

Her çocuğu aynı eğitime tabi tutmak doğru değildir. Çocuğun yetenekli olduğu alanları keşfedip, çocuğun yeteneğini israf etmeden yeteneği doğrultusunda yönlendirme yapılması gerekir. Aksi takdirde mutsuz ve kaygılı çocuklar yetişebilir. Çocuğun hangi alanda iyi olduğunu keşfetmeye çalışırken aile ve öğretmen büyük rol oynar. Aile ve öğretmenin yönlendirmesi ile çocuk yeteneklerini şekillendirmeye başlar.

Çocuğun yeteneklerini keşfetmeye yönelik zeka testleri vardır. Önemli olan çocuğun zeka seviyesi değildir. Zekaya uygun yeteneklerin güçlü ve zayıf noktalarını belirlemek  ve geleceğimiz olan çocukların yeteneklerini zorlanmadan geliştirebilmektir.

Zeka Testi bize hangi alanlarda bilgi verir?

– Çocuğun genel bilgi dağarcığını ölçer

– Soyut ve somut kavramların farkındalığı konusunda bilgi verir

– Çocuğun kopya etme becerilerinin gelişimi hakkında bilgi verir

– Çocuğun kendini ifade etme şeklinin ne olduğuna dair ışık tutar

– Toplumsal yargı farkındalığı ve sorumluluk alabilme kabiliyeti konusunda bilgi verir

– Çocuğun muhakeme yapabilme yeteneğini ölçer

– Kısa süreli bellek ve uzun süreli bellek ve aktarım seviyesi durumunu ölçer

– El-göz koordinasyonu, neden sonuç bağlantısı konularında da bilgiler verir

Hiperaktivite, dikkat eksikliği, disleksi sahibi çocuklara gerekli testlerin yapılması, durumun açığa çıkarılması, eğitim konusunda gerekli yönlendirmenin yapılması oldukça önemlidir. Durumun farkedilmemesi çocuğa kendisini başarısız hissettirecektir ve çocuk özgüven problemi yaşayacaktır. Başarısız ve ötelenmiş çocuk yetişmemesi için çocuklar bilinçli bir şekilde yönlendirilmelidir.

PSİKOLOG

Beyza ARPACI

Menü